• Turgut Özal Mah. Şehit Kaymakam Muhammed Fatih Safitürk Bulvarı No:134 Yenimahalle/ANKARA
 • 444 86 42
 • bilgi@metodkoleji.com
 • Ortaokul

  Ortaokul programımız uluslararası İngilizce ağırlıklı bir programdır ve ulusal müfredat programıyla akredite edilmiş bir çerçeve programdır.

  Zümre öğretmenlerimiz, sene başında akreditasyonu sağlanmış uluslararası programı, MEB müfredat programı ile eşleştirerek secondary ve İngilizce maths, İngilizce fen bilgisi programlarını ders programları içerisinde uygularlar

  Uyguladığımız Uluslararası Program, öğrencilerimize İngilizce, matematik ve fen bilgisi öğrenmeleri için açık hedefler koyar. Gelecek öğrenmeler için mükemmel temel oluşturan bilgi ve becerilerin kazanılmasını sağlar.

  Programlarımız, öğrencinin sürekli gelişimine odaklanmış bir programdır öğrenci sürekli takip edilir her hafta yapılan kontrol sınavlarında eksik kazanımlar veli ve öğrenci ile paylaşılarak öğrenci, tamamlama programına alınır.

  Farklı kültür ve programlara uyumlu olan bu programlar öğrencilere üst bilişsel beceriler sunar. Akademic Union’a bağlı uluslararası programlar, öğrencilerimizi hayata hazırlamak, öğrenmeyi öğrenme, yaşam boyu öğrenme gibi kavramları algılarına yerleştirerek bitmeyen bir öğrenme rotası belirler.

  Uluslararası olan bu programlar, eğitim için uluslararası standartlar belirler. Bizim gibi uluslararası programlara dahil olan okullar bu standartları sağlamak zorundadırlar.

  Akademic Union özellikle üyesi olan okullara dört alanda destek verir. Müfredat- Sınıf- Yeterlilik- programını uygulayan diğer topluluklarla işbirliği

  Uluslararası programda okulumuzda eğitim gören öğrenciler, özgüvenli, sorgulayan, risk alan, öğrenmeyi öğrenen, iletişim kuran, bilgiyi yapılandıran sanat ve sporla uğraşan, ilkeli, etik değerleri olan bireyler olarak mezun olup bir üst akademik birime geçiş sağlarlar.

  Okulumuzda yedinci sınıfı da kapsayan sekizinci sınıflar için sürekli sınav programı oluşturulur ve en iyi liselere tercih şansları sağlanır.

  Holistik eğitimi temel alan ders programlarımız öğrencilerin bilişsel gelişimleri için önemli olup daha çok yaşam boyu başarı için çocukların sosyal ve duygusal becerilerinin geliştirilmesine yöneliktir.

  Öğrenme ezbere değil anlamlandırmaya yöneliktir. Öğrencinin öğrendiği bilgileri yapılandırması, yeni durumlarda kullanabilme becerisi geliştirilir. Öğrenme gerçekleşinceye kadar her öğrenci için farklı kontrol testleri, ödevler ve değerlendirmeler yapılır.

  Yüzme Kulübü

  Yüzme tıpkı yürümek koşmak gibi insan bedenine oldukça uygun ve doğal hareketlerle bağdaşan bir spordur.Aynı zamanda vücuda kazandırdığı güç ve direnç ile birlikte ,bu sporla uğraşanlara da iyi bir hayat disiplini vermektedir.Yüzme kulübü haftada 2 ders saati olup bu ders saati içinde Yüzme temel kuralları teknik ve taktik çalışmalarla sürmektedir.Yüzme kulüp çalışmalarımız Antrenör eşliğinde Turgut Özakman Yüzme Havuzunda yapılacaktır. Yüzme kulübümüze 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıflar başvurabilirler.

  Basketbol Kulübü

  Basketbol elle oynanan ve topu yüksekteki sepet biçimli bir ağa sokmak hedefini güden bir oyundur. Okulumuzda Basketbol kulübü haftada 2 ders saati olup,bu saat içinde Basketbolun temel kuralları dahilinde teknik ve taktik çalışmalarla sürmektedir.Basketbol kulüp çalışmalarımız Basketbol koçu tarafından yapılmaktadır. Basketbol kulübümüze 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıflar başvurabilirler.

  Voleybol Kulübü

  Voleybol Meşin bir topun iki direk arasına gerilmiş olan ağ üzerinden vurulup aşırılarak, karşılıklı oynanan bir takım oyunudur. Voleybol sporunda, fiziksel anlamda uzun kas diye tabir edilen kas tipine ihtiyaç duyulduğu için, bu sporla uğraşan çocukların vücut şekli de bu esnek form doğrultusunda gelişir.Voleybol kulübü haftada 2 ders saati olur bu ders saati içinde Voleybol temel kurallar dahilinde teknik ve taktik çalışmalara yer verilecektir. Voleybol kulübümüze 2. sınıf, 3. sınıf ve 4. sınıflar başvurabilirler.

  Pop Orkestra Kulübü

  Çocukların enstrüman çalmayı öğrendikten sonraki aşamada birlikte müzik yapabilmeleri bireysel ve toplumsal gelişmelerini destekler. Paylaşma, grup çalışması, birleştirici özelliğinin olması, kendini doğru ifade edebilme, özgüven sahibi olma, yardımlaşma ve yaratıcılık gibi birçok konu ile özdeşleştirilebilir. Müzik dersi kapsamında 5. 6. 7. 8. sınıflarda pop orkestrası kulübüne enstrüman çalabilen ve şarkı söyleyebilen öğrencilerimizin yönlendirilmesi yapıldıktan sonra oluşturduğumuz öğrenci grubuyla repertuar seçimi yapılacak ve çalışmalara başlanacaktır. Çalışmalar tamamladıktan sonra okulumuzda yapılacak etkinliklerde, şenliklerde sahne alacaklardır. Yaş gruplarında bir yarışma düzenlenmesi halinde bu yarışmalara katılım sağlanacaktır.

  Halk Dansları Kulübü

  Salsa dansa ilgisi olan birçok insanın ilk olarak tercih ettiği bir dans türüdür. Latin Amerika’nın modern danslarından biri olan salsa öğrenmesi oldukça kolay ve eğlenceli vakit geçirmeyi sağlayacak bir danstır. Okulumuzda Halk dansları kulübü haftada 2 ders saati olup, bu saat içinde uygulamalı müzik eşliğinde öğrencilerimizle çalışmalarımız sürmektedir.

  STEM ve Robotik Kulübü

  STEM, Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır.

  Fen öğretimini kapsayan alanların ilk ve orta öğretimde bir bütün olarak değil de, birbirinden ayrı olarak öğretilmesinin sakıncalarını bertaraf etme fikrine dayanıyor. STEM eğitimi Metod Koleji’nde sosyal kulüp olarak verilmekte ve eğitime değer katmaktadır.

  Bunun yanı sıra Robotik kodlama eğitimi de bu kulüp kapsamında verilmektedir. İlkokul 3-4. sınıf ve ortaokullarda eğitimler verilmektedir. Bu yaş gruplarına uygun etkinlikler içeren kulübümüzde temel düzeyden başlayarak ileri düzey robot tasarımı, programlama, akış diyagramları, yapay zekâ, algılayıcılar ve insansı robot teknolojileri hakkında eğitim verilmektedir. Kullanılan eğitim materyalleri gelişmiş robotik sistemlerin tasarlanmasına olanak tanır.

  Görsel Sanatlar Kulübü

  Öğrencilerimizin atölye ortamında, istekleri doğrultusunda teknik ve konu uygulamaları imkan bulmaktadırlar. Yapılan çalışmalar öğrencilerin kendileri ve çevreleriyle ilgili duygularını, düşüncelerini dışa vurmalarına ve yaşadıkları dünyayı algılama biçimlerini anlatmalarına hizmet eder. Kulüp derslerimiz Çarşamba günü 2 ders saati olup bu ders saatinde öğrencilerimizle seramik, ahşap boyama, kumaş boyama, pastel boya, sulu boya, akrilik boya teknikleri, desen çalışmaları kolaj, tuval çalışmaları, lavi, maske boyama, vitray, atık materyallerle çalışmalar, üç boyutlu biçimlendirme çalışmaları ve sanat akımları inceleme ve ressamları tanıma çalışmaları yapıyoruz aynı zamanda öğrencilerimizin performansları çeşitli sergi ve yarışmalarda izleyenlerle paylaşılmaktadır.

  Bir Kitap Bir Film Kulübü

  Bir Kitap Bir Film kulübünün başlıca amacı öğrencilerimizin kitap okuma faaliyetlerini yaşam boyu sürmesi beklenen bir alışkanlığa dönüştürmek, öğrencilere yaratıcı ve eleştirel düşünme becerileri kazandırmaktır.

  Bu amaç doğrultusunda kitaplara yönelik olumlu yaşantılar gerçekleştirmeleri adına her ay danışman öğretmen önderliğinde belirlenen bir kitabın okunması ardından yorumlanması, aynı kitabın varsa filminin izletilerek öğrencilerin kitap ve film üzerine karşılaştırmalar yapması sağlanacaktır. Eğitici film günleri düzenlenerek öğrencilere film üzerine eleştiri yapma imkanı sunulacak, bunların yanı sıra öğrencinin görsel okuryazarlık kazanması adına her ay belirlenen tema merkezinde fotoğraf ve yıl sonu kısa film yarışmaları düzenlenecektir.

  Satranç Kulübü

  Satranç alanında yapılan araştırma sonuçları, satranç oynayan bireylerin yaratıcılık, eleştirel düşünme, karar verme, problem çözme gibi zihinsel kapasitelerinde gelişmeler sağlamaktadır. Satrancın bireyin akademik ve sosyal başarısını olumlu yönde etkilediği, zamanı kullanmada iyi bir spor olduğu tespit edilmiştir.

  Satrancın yararları dikkate alındığında, satranç öğrencilerin çok yönlü gelişmesine katkı sağlamaktadır. Bu bağlamda, satrancın her öğrenme aşamasında yararlarını vurgulamak gerekir. Satranç öğretim programı; satranç materyalleri (Satranç takımı ve panosu, eğitim CD’leri, kaynak kitaplar) ile desteklenmektedir. Satranç, diğer disiplinlerde olduğu gibi bireyin zihinsel ve duyuşsal çok yönlü gelişmesine yardımcı olmaktır.

  Metod Koleji olarak çocuklarımıza satrancı sevdirmeyi ve öğretmeyi hedefliyoruz. Kurumumuzda öğrenciler satranç sınıfında öğretmenimizin hazırladığı müfredat programı doğrultusunda çeşitli kitap ve görsellerden yararlanarak eğlenceli bir şekilde satranç öğreniyorlar. Okulumuz içinde çeşitli satranç etkinlikleri yaparak öğrencilerimizin yarışma kurallarını pekiştirmelerine fırsat veriyoruz. 2017 yılında OSTİM Spor Kulübü tarafından düzenlenen satranç turnuvasında öğrencilerimiz kupa ve madalyalar kazanarak bizi gururlandırdılar. Satranç turnuvalarında süreklilik sağlıyor, öğrencilerimizi satranç turnuvalarına yönlendiriyoruz.

  Drama Kulübü

  Piyano Etkinliği

  Etkinliğin amacı, öğrencilere piyanoyu sevdirmek, doğru bir teknikle yaptıkları çalışmaları sürdürebilmelerini sağlamaktır. Öğrenciler, almış oldukları temel bilgiler sayesinde okul içi ve okul dışı gösterilerde görev alarak çalışmalarını sergileme fırsatı bulurlar. Piyano çalarken el ve göz koordinasyon geliştirme, dikkat süresi arttırma, güzel yazı yazma, okuma becerisinin gelişmesi gibi ekstra kazanımlar sağlamaktadır. Çalınan parçanın takip edilmesi odaklanma ve konsantrasyon düzeyinin gelişmesine olanak sağlar. Nota okuma ve okuduğu notayı çalma gibi becerileri dikkat süresini olumlu yönde etkiler. Bu etkinlik de diğer müzik etkinlikleri gibi özgüvenli bireyler başarı ve sosyal alan desteklemesi sağlamaktadır.

  Modern Dans Etkinliği

  Zekâ Oyunları Etkinliği

  Farklı düşünebilmek ve farklı çözümler üretebilmek için zihnin, mantığın, bilişsel kapasitenin ve akıl yürütmenin insan hayatı boyunca geliştirilebileceği bilinmektedir. Ve bu gelişme erken yaşlarda göreceli olarak daha kolay ve daha hızlı gerçekleşir.

  Zekâ Oyunları Etkinliğinde öğrencilerimize günlük problemlere ya da amaçlı olarak kurgulanmış problemlere alışılmışın dışında, özgün ve farklı çözümler üretebilme, bir sorunun birden fazla cevabının olabileceğini görme ve alternatif cevaplar ortaya koyabilme becerilerini kazandırmayı hedefliyoruz. Bu hedef doğrultusunda öğrencilerimizin hem kendi yaşamı için hem de toplum için artı değer üretebilme temellerini oluşturması amaçlanmaktadır.

  Görsel Sanatlar Etkinliği

  Görsel sanatlar etkinliğinin amacı, çocuklarımızın hayal güçlerini geliştirerek, onlara sanat ve resim sevgisi aşılamak, sanatın sayısal ve sözel zekâlarına olan katkısını pekiştirmektir. Etkinlik saatlerinde öğrencilerin özgün düşünme üretme, sanatsal yaratıcılığını geliştirme, kendini resim yoluyla ifade etmesi sağlanarak çalışmalar yapılacaktır. Desen çalışmaları, pastel boya teknikleri, suluboya, akrilik boya, kolaj, tuval çalışmaları, atık materyallerle çalışmalar, üç boyutlu biçimlendirme çalışmaları ve sanat akımları inceleme kulübün yapacağı çeşitli etkinliklerdir.

  Dart Etkinliği

  Dart iç içe ve farklı renklerde halkalardan oluşan bir hedefe, belirlenmiş bir uzaklıktan ufak okların atılıp, en yüksek puanı almayı hedefleyen bir oyun, bir spordur. Dart seçmeli etkinlik dersimiz haftada 1 ders saati olup, bu ders saati içinde dart temel oyun kuralları dahilinde grup yarışmalarıyla eğlenceli bir şekilde sürdüreceğiz.

  İngilizce Etkinlik (Skeç)

  Dil konuşularak ve yaşanarak öğrenilen bir olgudur. Günümüzde dünyadaki sanatsal, kültürel, sosyal değişim ve gelişmeleri takip edebilmek için İngilizce bilmenin önemi büyüktür. Ülkemizdeki yabancı dil kullanma pratiği Kanada gibi ikinci dili İngilizce olan ülkelere nazaran daha azdır. Bu sebeple okulumuzca, çocuklarımızı eğlenceli, hevesle katılabilecekleri, İngilizce konuşacakları etkinliklere yöneltmek hedeflenmektedir.

  Yetenekleri olup olmadığı gözetilmeksizin katılma arzusunda olan öğrencilerimiz, Metod Koleji’nin yabancı dil eğitimine verdiği önemin bir parçası olan ve İngilizce konuşmayı eğlenceli bir pratiğe dönüştürecek bu seçmeli etkinliğe teşvik edilecektir.

  Nefes çalışmaları, farklı sesler çıkarma, vücut dilini tanıma ve kullanma, oynanan rolü yaşama pratikleriyle çalışmalar yönlendirilecektir. Öğrencilerimiz zamanla ikinci dil kullanmada özgüvenlerini güçlendirip İngilizceyi oyunlarına taşıyabilecek kadar içselleştirmeleri hedeflenmektedir.

  Bilişim Etkinliği

  Bilişim Etkinliğinde hedefimiz; teknolojinin git gide daha da önem kazandığı günümüzde öğrencilerimizi; teknolojiye hâkim, teknolojik gelişmeleri yakından takip edebilen, edindiği bilgileri verimli bir şekilde kullanabilen ve geleceğin teknolojilerini şimdiden öğrenen bireyler olarak yetiştirmektir. Bilişim Etkinliğinde sürekli uygulamaların yapıldığı aktif öğrenme yöntemleri uygulanır. Bilişim Etkinliğinde öğrencilerimiz bilgisayar kullanma becerilerini geliştirmelerinin yanı sıra teknoloji araçlarını ders çalışma tekniği olarak uygulama olanağı bulurlar.

  Düşünme Etkinliği

  Düşünme Etkinliği; merak uyandırmak, bu merakı geliştirmek, bireysel, toplumsal ve küresel konular üzerine farklı bakış açıları oluşturabilmek amacındadır.

  Öğrenciler almış oldukları eğitimle görsel algılama, akıl yürütme, dikkat geliştirme, soyut düşünebilme ve strateji üretme yetilerini kazanırlar.

  Erasmus+ Porject 2014-1-Esp1-KA 201-004-004981

  Okulumuz 2014 yılında ispanya koordinatörlüğüde üç yıllık bir hibe ortaklığı kazanmış olup 2017’de projeyi tamamlayarak teslim etmiştir.

  Projenin konusu Lesson For Present, Lesson For Future yani “şimdiki dersler- gelecekteki dersler”

  2.Dünya Savaşı’na odaklanan konu dört başlık altında incelenmiş ve projelendirilmiştir.

  Sekiz ortak ülke ile gerçekleştirilen projenin sonunda ortak bir kitap çıkarılmıştır.

  Projeye katılan ortak ülkeler:

  • İspanya (koordinatör ülke)
  • İtalya
  • Finlandiya
  • Litvanya
  • Polonya
  • Yunanistan
  • Slovakya

   

  Projenin Ana Temaları:

  Resistence- Collabration- İndifference – Historical Memory Nowadays: the New Language of Totalitarion Moments in Europe

  Proje süresince konular ve ana temalar üzerine araştırmalar yapılıp, veri toplanmış, sonunda bütün çalışmalar İspanya’da basılan ortak kitapta toplanmıştır.

  Proje süresince bu ortak ülkelere gidilmiş ve bu ülkelerin eğitim sistemleri hakkında incelemeler yapılmıştır. Ortak ülkelerin öğrenci ve öğretmenleri ile gidilen ülkelerde proje üzerine çalışmalar gerçekleştirilmiştir.

  Okulumuzda bu ortak ülkelere öğrenci ve öğretmen hareketlilikleri sağlanmış yapılan tüm çalışmalar okulumuzda sergilenmiştir.

  Öğrencilerimizde ötekileştirme, dil, din, ırk gözetmeden ortak dilde insanların bir araya gelerek ortak bir amaç için nasıl çalışmalar gerçekleştirebilecekleri öğrencilerimizin İngilizcenin bir ders değil iletişim için gerekli olduğu bilinci oluşturulmuştur.